Rise of Nations
Hra Rise of Nations je niečo ako klon Civilizácie a Age of Empires. Vyvinul ho Microsoft, preto je to až príliš podobné Age of Empires. Máte za úlohu prejsť svojou civilizáciu jednotlivými obdobiami a pokiaľ možno pri tom obsadiť svet.
Tých národov je tu okolo osemnásť od Aztékov cez Rusov, Nemcov, Mongolov, Španielov, Japoncov až po Grékov a Rimanov. Každý národ vyniká v niečom inom. Niektorý národ má lepšie vojsko, iný je zase lepší v ekonomike.
Na začiatku hry vlastníte vždy jedno mesto, ktoré postupne vylepšujete. Vytvoríte si zopár obyvateľov, ktorí zabezpečujú prísun surovín ako je jedlo, drevo, kov, ropa. Dôležitú úlohu zohráva postavenie univerzity a chrámu. V univerzite vytvoríte zopár učencov, aby sa rozvíjalo učenie v meste. Postavením tržnice, získate prísun bohatstva. Na vytváranie vojska slúžia kasárne, stajne ... a takto nejako postupujete počas celej hry. Staviate nové budovy a mestá, budovy a mestá, budovy a mestá......, ktoré musíte v prípade napadnutia ubraniť, alebo naopak dobyť postupne mestá nepriateľov. V hre sa nachádzajú aj bonusové budovy. Ktoré su označené ako Divy Sveta. Postavením Divu Sveta získate rôzne bonusové schopnosti, ktoré nájdete v popise pri každom Dive Sveta.
Najdôležitejšou budovou v meste je knižnica. Keď kliknete na túto budovu, ukážu sa vám štyri hlavné odvetvie, ktoré sa dajú ďalej rozvíjať. Každé odvetvie má sedem úrovní. Rozvíjať môžete vojsko, mestskú úroveň (čím väčšia, tým viacej ďalších miest môžete postaviť), obchod a vedeckú úroveň. To hlavné však spočíva v tom, že ak vylepšíte dostatok týchto úrovní, môžete sa prehupnúť do ďalšie historického obdobia dejín ľudstva.
A práve sme prišli k tomu najlepšiemu v hre Rise Of Nation, kde prejdete postupne cez všetky historické obdobia a nakoniec sa dostanete do toho súčasného. Tých období je celkovo sedem. Začínate pravekom, ďalej nasleduje starovek, stredovek, osvietenstvo, vek strelného prachu (tu sa vaši bojovníci s lukmi a šípmi menia na ozbrojencov), priemyselný vek (kone ako jediný dopravný prostriedok sa premenia na autá a stretávate sa tu už aj s ropou), moderný vek a informačný vek. V posledných dvoch obdobiach sa hlavnou zbraňou stáva jadrová strela, ktorou môžete zneškodniť takmer celé nepriateľské mesto.
Multiplayer [Rise of Nations online po sieti]
Hra Rise of Nations umožňuje pripojiť až 8 hráčov v jednej hre. Jeden z hráčov vytvorí server a ostatný hráči sa pripájajú na jeho statickú IP adresu. Ak takúto IP adresu nemáte, môžete využiť program
HAMACHI na vytvorenie virtuálnej siete medzi ostatnými hračmi, ktorý vám priradú jedinečnú internú IP adresu. Pomocou tejto virtuálnej siete môžete spolu komunikovať s ostatnými prihlásenými hráčmi a hrať online rôzne hry.
Jednu takúto sieť
RON-SK máme aj my vytvorenú cez HAMACHI na ktorej pravidelne hrávame túto hru. Ak máte záujem si zahrať Multiplayer Rise of Nations, napíšte a obratom pošlem prihlasenie do našej siete RON-SK. Upozornujem, že musíte mať nainštalovaný program HAMACHI [aktuálna verzia 1.0.3.0].
Popis základných funkcií hry Rise Of Nation:
1. Ekonomika:
Hra má dobre prepracovaný ekonomický model. Suroviny získavate buď zo zvláštnych surovín, alebo priamo z daného zdroja. Suroviny na ťaženie sú peniaze (dane), drevo, železo a ropa. Peniaze si zarobíte jednoducho postavením kostola a v ňom vyskúmate taxation. Ako budete postupovať v dobách, upgradujte si jeho vyššie stupne. Čím viac miest máte, tým väčší je prísun peňazí do vašej pokladnice. Drevo získavate jednoducho postavením kempu pre drevorubačov a následne postavením píly, ktorá zvyšuje efektivitu jeho ťažby. Vylepšujte si v píle techniku ťažby a drevo vám bude pribúdať rýchlejšie. Železo získate z každej hory. Nevýhoda je, že pri každej môžete mať len jednu baňu. V meste, ktorému baňa náleží, postavte taktiež vysokú pec. Tá vám podobne ako píla zefektívni ťažbu železa. Taktiež si ju vylepšujte. Baní by ste mali mať viac, preto si postavte aj druhé mesto pri hore, aby ste to dosiahli. Poslednou dôležitou surovinou je ropa. Tú získate až v industriálnej dobe, kde sa po celej mape objavia ložiská ropy. Na nich si postavte ťažobný vrt. Výhodou je, že vrt spravuje jeden človek, čiže nemusíte míňať body populácie. Doporučujem taktiež do každého mesta vraziť rafinériu, aby sa zefektívnila jej ťažba. Nezabúdajte taktiež na obsadzovanie zvláštnych surovín, ako diamanty, kože atď. Obsadíte ich obchodníkom, ktorého postavíte v tržnici.
2. Veda:
Vedu tu reprezentujú vedecké body "wisdom“. Tie vám generujú učenci v univerzitách. Najlepšie je, keď si do každého mesta vrazíte jednu a postavíte plný počet učencov. V pokročilých dobách totiž budete potrebovať veľa týchto bodov. V univerzite si taktiež nezabudnite pri postupe dobou vylepšiť efektivitu práce vašich učencov, aby tak generovali viacej bodov na výskum vašich vynálezov. Dávajte pozor, aby vám nepriateľ univerzitu nezničil, prídete tak o učencov.
3. Špeciálne technológie:
Tieto technológie môžete skúmať, až po vyskúmaní všetkých ostatných. Sú štyri a je na vás, ktorú si vyberiete. Jednoznačne najlepší je missile shield, čo znemožní nepriateľským atómovkám dopadnúť na vaše územie a ďalej artificial intelligence, čo spôsobí, že sa vám jednotky postavajú okamžite, ako na ne kliknete. Ďalej je tu na výber technológia, čo automaticky vyskúma všetky ostatné a svetovláda, čo vám umožní okamžite obsadiť nepriateľské mestá.
4. Boje:
Boje sú v Rise of Nations dosť podobné Age of Empires, alebo Empire Earth. Musíte vlastniť viacej typov jednotiek. Jedny sú dobré na pešiakov, druhé na kavalériu, tretie na lietadlá. Ideálna armáda by mala vyzerať asi takto : Veľa obyčajnej pechoty (asi 15 jednotiek), 5 jednotiek vedľajšej pechoty (lukostrelci, bazukáči), pár protivzdušných vozítiek a za zvyšok tanky, alebo kavaléria. Tých by malo byť najviac. Taktiež si samozrejme postavte lietadlá a miesto v populácii si nechajte aj na nukleárne zbrane. Nemá zmysel popisovať, ktorá jednotka je načo dobrá, máte to napísané v jej popise, keď ju staváte, keď na ňu kliknete. Pokiaľ kliknete naopak na nepriateľskú, zobrazí sa čím sa jej máte postaviť.
5. Špecifiká jednotlivých štátov:
Vždy si vyberajte rasu, ktorá vám sedí. Jedna má lepšiu ekonomiku, ďalšia jednotky atď. Rasy s lepšou ekonomikou sú vojensky slabšie, ale majú toľko peňazí, že si môžu postaviť trikrát toľko jednotiek, ako ostatné. Naopak rasy vojenské majú silnejšie špecifické jednotky (Nemci - Tiger, Leopard), ale nemôžu ich toľko postaviť. Najlepšie rasy sú asi Rusi a Nemci, lebo majú veľmi silné moderné jednotky. Väčšina bojov sa totiž bojuje vo vyspelejších dobách. Je síce pekné mať super vylepšených lukostrelcov ako majú Briti, ale príde prvý mušketier a rozstrieľa ich na prach.
6. Divy sveta:
Podobne, ako v iných hrách tohto typu, môžete stavať divy sveta. Každý má iné prednosti. Div sveta by ste si mali vybrať podľa toho, za aký štát hráte. Takí Nemci by si mali postaviť div, ktorý im pridáva ekonomickú zdatnosť a nebojový štát naopak div, ktorý im vylepší hranice. Dobrý div pre taký štát je napríklad Terra Cota Army, ktorý každú chvíľu generuje vojakov. Po chvíli ich máte toľko, že neviete čo snimi robiť. Tento div je vhodný zvlášť pre Rusov (čau Shamane), ktorý majú perfektnú pechotu. Popisy divov nájdete v menu, kde ich staviate. Vyberte si preto ten, ktorý vám vyhovuje či už ekonomicky, alebo vojensky.
7. Nukleárne zbrane:
Posledná kapitola patrí najlepšiemu výmyslu tejto hry. V modernej dobe si môžete postaviť silá, ktoré môžete osadiť buď raketami s plochou dráhou letu (klasický americký propagandistický Tomahawk), alebo mojimi obľúbenými ICBMkami. To sú klasické nukleárne medzikontinentálne strely. Sú však extrémne drahé a je ich vhodné kombinovať s umelou inteligenciu, ktorá ich postaví hneď. Ich efekt je nasledovný. Vystrelíte päť rakiet. Päť rakiet dopadne na päť nepriateľských miest. Päť rakiet rozsvieti päť malých slniečok. Päť rakiet spôsobí, že nič nevidíte. Po rozvidnení zbadáte efekt piatich rakiet. Kompletne vyhladené okolie mesta, zničené armády, loďstvo - proste totálna deštrukcia. Nasadenie týchto striel však nieje jednoduché. V prvom rade musíte mať veľa peňazí a bodov výskumu, za ktoré ich postavíte. Ich jedinou nevýhodou je, že pokiaľ má nepriateľ missile shield, tak na jeho územie nedopadne ani kameň nieto ICBM. Preto ich použite skorej ako ho nepriateľ vyskúma. Ďalej ich použitie spôsobí, že sa môže celkom zničiť Zem a tak skončí hra (armageddon timer). Dúfam, že sa také dačo nestane v reáli.
8. Víťazstvo:
Môžete dosiahnuť zničením nepriateľov, postavením dostatočného počtu divov sveta a obsadením väčšiny územia mapy. To prvé a druhé netreba vysvetľovať. Dostatočné územie mapky obsadíte tak, že postavíte čo najviac miest v okolí vašich hraníc, a potom v nich postavíte kostoly (!). Tie vám roztiahnú vaše hranice a spôsobia oslabenie nepriateľských hraníc. Taktiež doporučujem postaviť nejaký div sveta, čo vám taktiež roztiahne hranice. Pokiaľ sa takýmto spôsobom budete rozpínať, malo by sa vám to podariť.